Nowa kolekcja Sumeria
Nowa kolekcja Sumeria - premiera 20.03

Nowa kolekcja SUMERIA jest inspirowana cywilizacją sumeryjską, jej symboliką i estetyką. Nazwy wzorów są imionami sumeryjskich bogów, których historie możecie przeczytać w opisach produktów.

Geometryczne wzory i cięcia bursztynu ale również kolory jantaru łączę z kontrastującymi kamieniami naturalnymi. Obok złota Bałtyku znajdziecie akwamaryn i diopsyd. Obydwa kamienie, tak jak sam bursztyn są amuletami pozytywnie wpływającymi na naszą aurę i zdrowie.

 

Sumeryjska inspiracja

Sumerowie uważani są za twórców najstarszej znanej cywilizacji (obecny obszar Iraku) - stworzyli pierwsze pismo - klinowe, podstawy astronomii, matematyki i geometrii, którą z sukcesem wykorzystywali również w architekturze oraz biżuterii.

Sama biżuteria podkreślała status osoby ją noszącej a także reprezentowała funkcje jakie tej osobie były przypisane jednak nie była zarezerwowana jedynie dla wyższych klas społeczeństwa. Biżuterię nosili wszyscy. Niezależnie od płci. O zamożności świadczyła raczej jej ilość a nie po prostu jej obecność. Sumerowie potrafili ozdobić praktycznie każdy element swojego ciała. Chętnie nosili bransolety na nadgarstki, ramiona i kostki, naszyjniki i medaliony, opaski, kolczyki.

Inspiracje, materiały i metody sumerskich złotników

Sumerowie byli niedoścignionymi rzemieślnikami wykorzystującymi w swej pracy wszystkie współcześnie znane nam techniki. Nadawali biżuterii formy efektowne choć dość proste. Byli tak dobrzy w tworzeniu biżuterii, że uważa się ich za pionierów współczesnego złotnictwa i jubilerstwa pomimo tego, że ozdabianie ciała i stroju było obecne już u ludzi pierwotnych.

Inspiracji dla kształtów i zdobień poszukiwali w naturze i geometrii. Dlatego pośród odnalezionej biżuterii sumeryjskiej znajdujemy motywy zwierzęce (np.: antylopy, ryby, cielaki) roślinne (np.: kwiaty palmy daktylowej, liście, jabłka) czy właśnie geometryczne (np.: dyski, cylindry, rozety).

Do tworzenia biżuterii wykorzystywano złoto, srebro i miedź oraz minerały. Bardzo często można spotkać połączenie złota z lapis lazuri oraz karneolem co daje charakterystyczne żółto-niebiesko-czerwone akcesoria. Dodatkowo wykorzystywano agaty, chalcedony, kryształy czy onyksy.

(źródło https://lacembi.com/bizuteria-na-przelomie-wiekow-sumer/)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.