Jak powstaje bursztyn?
Bursztynowe legendy

Aby go wydobyć bursztyn trzeba się trochę napracować i mieć ogromne pokłady cierpliwości, jak i szczęścia. Można go znaleźć nad Bałtykiem albo w ziemi, jedna z największych kopalni w Polsce znajduje się na lubelszczyźnie - tuż obok mojego rodzinnego domu  -  o czym dowiedziałam się po przeprowadzce do Sopotu. Ironia!

Samo pochodzenie bursztynu ma znaczenie, bałtycki jest najlepszej jakości, zwłaszcza biały, który jest najcięższy i jednocześnie najtrudniej dostępny. 

Dlaczego bursztyn jest taki drogi?

Pochodzenie, metoda wydobycia i praca nad obróbką finalnych koralików wymaga czasu i środków finansowych. Z tego względu bursztyn jest stosunkowo dużym wydatkiem, który w wielu krajach jest traktowany jak inwestycja, zupełnie jak złoto.

W Chinach czy Japonii bursztynowa biżuterię przekazuje się z pokolenia na pokolenie jako majątek rodzinny. U nas, sytuacja wygląda inaczej. Nie do końca jesteśmy świadomi wartości jantaru, nie doceniamy jego wartości i historii jaką ze sobą niesie. Stąd mój pomysł na biżuteryjną markę, która oddaj hołd temu skromnemu kruszcowi. Odczarowuje bursztyn i jego postrzeganie jako babcino-ciociowej biżuterii.

 

40 milionów lat temu

Cała historia bursztynu zaczęła się w eocenie, 40 milionów lat temu. Na terenie dzisiejszego Bałtyku znajdował się kontynent - Fennoskandia. Za to obszar Polski był pokryty płytkim morzem.

Fennoskandie porastała roślinność, nazywana obecnie lasem bursztynowym. Klimat był ciepły i wilgotny, wręcz tropikalny, co sprzyjało rozwojowi bujnych roślin, w tym drzew iglastych - jodeł, świerków, modrzewi, cyprysików i tuj, a także rzadkich lub niespotykanych dziś sekwoji, sośnic czy cedrzyńców. Drzewa produkowały dużo żywicy, która twardniała i z czasem stała się bursztynem. Niestety wciąż nie udało się jednoznacznie ustalić drzewa macierzystego.

Muzeumbursztynu.pl pisze, że "Eoceńskie drzewa żywicowały z wielką intensywnością prawdopodobnie na skutek wybuchów wulkanicznych. Silne żywicowanie było również związane z dużym zanieczyszczeniem powietrza. Żywica wypływała w miejscach uszkodzenia drzew chroniąc je jednocześnie przed szkodliwym działaniem atmosfery. Substancja gromadziła się wewnątrz pni, w miejscach uszkodzeń tkanki, o formie dużych szczelin, a także bezpośrednio pod korą. Żywica wyciekająca na zewnątrz pnia zastygała w postaci tzw. nacieków zewnętrznych (kropli i sopli).

 

40 milionów lat temu

Cała historia bursztynu zaczęła się w eocenie, 40 milionów lat temu. Na terenie dzisiejszego Bałtyku znajdował się kontynent - Fennoskandia. Za to obszar Polski był pokryty płytkim morzem. Fennoskandie porastała roślinność, nazywana obecnie lasem bursztynowym. Klimat był ciepły i wilgotny, wręcz tropikalny, co sprzyjało rozwojowi bujnych roślin, w tym drzew iglastych - jodeł, świerków, modrzewi, cyprysików i tuj, a także rzadkich lub niespotykanych dziś sekwoji, sośnic czy cedrzyńców. Drzewa produkowały dużo żywicy, która twardniała i z czasem stała się bursztynem. Niestety wciąż nie udało się jednoznacznie ustalić drzewa macierzystego.

Powstanie bursztynu bałtyckiego

Muzeumbursztynu.pl pisze, że - "eoceńskie drzewa żywicowały z wielką intensywnością prawdopodobnie na skutek wybuchów wulkanicznych. Silne żywicowanie było również związane z dużym zanieczyszczeniem powietrza. Żywica wypływała w miejscach uszkodzenia drzew chroniąc je jednocześnie przed szkodliwym działaniem atmosfery. Żywica bursztynodajnych drzew gromadziła się wewnątrz pni, w miejscach uszkodzeń tkanki, o formie dużych szczelin, a także bezpośrednio pod korą. Żywica wyciekająca na zewnątrz pnia zastygała w postaci tzw. nacieków zewnętrznych (kropli i sopli).

Do spływającej po pniach żywicy dostawały się drobne kawałki roślin i ściółki leśnej oraz owady i drobne zwierzęta, żyjące na Ziemi w tamtych czasach. Lepka, wyciekająca z drzew żywica stała się więc pułapką dla owadów, pajęczaków czy wijów oraz bardzo rzadko dla większych zwierząt takich jak jaszczurki.  Wówczas na naszej planecie nie było jeszcze człowieka, wymarła już za to większość dinozaurów. Wynikało to m. in. z intensywnych zmian klimatycznych i wybuchów wulkanicznych. Czas narodzin bursztynu to zatem okres wielkich zmian w historii Ziemi. W powalonych na skutek tych zawirowań pniach bursztynodajnych drzew tkwiła żywica, która dostając się do ziemi utworzyła pierwotne złoża bursztynu bałtyckiego, nazywanego w nauce sukcynitem."

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.